3 Ağustos 2020 Pazartesi

Başarılı Çalışma için 4 Hafıza Tekniği

Başarılı Çalışma için 4 Hafıza Tekniği

Finallere veya sınavlarınıza uzun süre kalmadı, şimdi ders çalışma  sırasında bazı etkili hafıza tekniklerini denemeye başlamak için mükemmel bir zaman. Kütüphanede haftalar harcamak yerine, Başarılı Çalışma için bilimin desteklediği bu 4 Hafıza tekniği ile daha akıllıca ve daha verimli çalışın.

Başarılı Çalışma için 4 Hafıza Tekniği


Başarılı Çalışma için 4 Hafıza Tekniği;
  1. Ioci yöntemini kullanın
  2. Yüksek sesle tekrar yöntemi
  3. Anımsatıcı yapma yöntemi
  4. Her konuyu bir kokuya bağlama yöntemi

Loci Yöntemi ile Çalışma Tekniği

Başarılı Çalışma için 4 Hafıza Tekniği arasında ilki olan Ioci yöntemi, antik Roma dönemlerine dayanan ve günümüzde de kullanışlı bir hafıza tekniğidir. Bu yöntemle bilgi, eviniz veya şehriniz gibi bildiğiniz bir yerle bir “yolculuğa” bağlanır. Her durakta zihinsel olarak bir bilgi yerleştirirsiniz. Bu bilgileri hatırlamak için, hafıza yolculuğunuzda gezintiye çıkarak konuları hatırlayabilirsiniz.

Örneğin, biyokimya okuyorsanız, mitoz sürecini ezberlemek için içkinizin en sevdiğiniz kafede hazırlandığı rotayı kullanabilirsiniz. Profaz fazını siparişinizi verdiğiniz yere, kahvenin yapıldığı metafaz, sütün buharlaştırıldığı anafaz ve bardağınızı tezgahta aldığınız telofazı yerleştirebilirsiniz. Bu teknik profesyonel bellek uzmanları tarafından yüzyıllardır kullanılmaktadır ve testler için bilgileri kolayca hatırlamanıza yardımcı olabilir.

Yüksek sesle söyle


Çalışma için çoğu hafıza tekniği kütüphanede kullanmak için güvenli olsa da, bu teknik kütüphane ortamına pek uygun değil. Başarılı Çalışma için 4 Hafıza Tekniği arasında ikinci olan bu teknikte Materyali sessizce okumak yerine, yüksek sesle okuyun, çünkü okumaktan ziyade konuşmanın daha belirgin bir hafıza yarattığı kanıtlanmıştır. Notlarınızı okuyarak veya ders kitabınızdaki soruları yüksek sesle cevaplayarak, bilgileri uzun süreli hafızanıza taşıyabilirsiniz. Bir daha ki sefere duşta veya sınıfa giderken, çalışmanıza yardımcı olması için bu ezberleme yöntemini kullanın.

Kendi anımsatıcılarınızı yapın


“Çok eğitimli annem bize dokuz turta servis yaptıysa” bir zil çalarsa, birçok öğretmen öğrencilerin temel kavramları hatırlamalarını sağlamak için anımsatıcı kullanır. Başarılı Çalışma için 4 Hafıza Tekniği arasında üçüncüsü olan bu teknik oldukça sık kullanılmaktadır. Bir anımsatıcı, beyninizde başka bir bilgi parçasına bağlanabilen bir jingle, bir şarkı, bir kafiye veya bir cümle biçimini alabilecek bilgileri ezberlemeye yarayan bir tekniktir. Kendi anımsatıcılarınızı oluşturmak sadece doğru bilgileri hatırlamayı iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda bu bilgileri uzun süreli belleğinize aktarmanıza da yardımcı olur. Müzikal pirzolalarınızı İngiliz monarşisi hakkında bir yazı yazmak veya matematiksel denklemleri ezberlemek için bir limerick oluşturmak için kullanın.

Her konuyu bir kokuya bağlayın


Başarılı Çalışma için 4 Hafıza Tekniği arasında sonuncu olarak vereceğimiz bu teknikde bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmıştır. Daha önce Las Vegas'a gittiyseniz, her kumarhanenin farklı bir aroması olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Çünkü casino operatörleri, bir kokuyu bir yer veya fikirle eşleştirmenin ziyaretçilerin güçlü bir duygusal tepkisine neden olabileceğini biliyorlar. Bir deneyimi bir duyu ile ilişkilendirerek, o örnekte neler olduğunu daha iyi hatırlayabilirsiniz. Farklı bir şey denemek istiyorsanız, her çalışma oturumuna biraz aroma ekleyin. Astronomi için botanik veya sığla için sedir ağacı kullanın ve her çalıştığınızda, bu özel kokuyu yayın. Test sırasında, çalıştığınız bilgileri hatırlamanıza yardımcı olması için kıyafetlerinize aynı kokuyu takın.

Bu hafıza tekniklerinin her birini çalışmak için denediğinizde, ilk seferinde her zaman başarı olamayacağınızı unutmayın. Bu yeni yöntemlerden gerçekten faydalanmak için birkaç deneme yapmanız gerekebilir. Çalışma alışkanlıklarınızı daha da iyileştirmek istiyorsanız, başarılı çalışma için günün sizin için en uygun saatini seçmelisiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İsrail Boru Hattını Rehabilite Ederken Akdeniz Gerginliği Alevlendirdi

 İsrail Boru Hattını Rehabilite Ederken Akdeniz Gerginliği Alevlendirdi Arap Baharı, Türkiye ile zengin Arap Körfezi ülkeleri arasında ideol...