Ana içeriğe atla

Başarılı Çalışma için 4 Hafıza Tekniği

Başarılı Çalışma için 4 Hafıza Tekniği

Finallere veya sınavlarınıza uzun süre kalmadı, şimdi ders çalışma  sırasında bazı etkili hafıza tekniklerini denemeye başlamak için mükemmel bir zaman. Kütüphanede haftalar harcamak yerine, Başarılı Çalışma için bilimin desteklediği bu 4 Hafıza tekniği ile daha akıllıca ve daha verimli çalışın.

Başarılı Çalışma için 4 Hafıza Tekniği


Başarılı Çalışma için 4 Hafıza Tekniği;
  1. Ioci yöntemini kullanın
  2. Yüksek sesle tekrar yöntemi
  3. Anımsatıcı yapma yöntemi
  4. Her konuyu bir kokuya bağlama yöntemi

Loci Yöntemi ile Çalışma Tekniği

Başarılı Çalışma için 4 Hafıza Tekniği arasında ilki olan Ioci yöntemi, antik Roma dönemlerine dayanan ve günümüzde de kullanışlı bir hafıza tekniğidir. Bu yöntemle bilgi, eviniz veya şehriniz gibi bildiğiniz bir yerle bir “yolculuğa” bağlanır. Her durakta zihinsel olarak bir bilgi yerleştirirsiniz. Bu bilgileri hatırlamak için, hafıza yolculuğunuzda gezintiye çıkarak konuları hatırlayabilirsiniz.

Örneğin, biyokimya okuyorsanız, mitoz sürecini ezberlemek için içkinizin en sevdiğiniz kafede hazırlandığı rotayı kullanabilirsiniz. Profaz fazını siparişinizi verdiğiniz yere, kahvenin yapıldığı metafaz, sütün buharlaştırıldığı anafaz ve bardağınızı tezgahta aldığınız telofazı yerleştirebilirsiniz. Bu teknik profesyonel bellek uzmanları tarafından yüzyıllardır kullanılmaktadır ve testler için bilgileri kolayca hatırlamanıza yardımcı olabilir.

Yüksek sesle söyle


Çalışma için çoğu hafıza tekniği kütüphanede kullanmak için güvenli olsa da, bu teknik kütüphane ortamına pek uygun değil. Başarılı Çalışma için 4 Hafıza Tekniği arasında ikinci olan bu teknikte Materyali sessizce okumak yerine, yüksek sesle okuyun, çünkü okumaktan ziyade konuşmanın daha belirgin bir hafıza yarattığı kanıtlanmıştır. Notlarınızı okuyarak veya ders kitabınızdaki soruları yüksek sesle cevaplayarak, bilgileri uzun süreli hafızanıza taşıyabilirsiniz. Bir daha ki sefere duşta veya sınıfa giderken, çalışmanıza yardımcı olması için bu ezberleme yöntemini kullanın.

Kendi anımsatıcılarınızı yapın


“Çok eğitimli annem bize dokuz turta servis yaptıysa” bir zil çalarsa, birçok öğretmen öğrencilerin temel kavramları hatırlamalarını sağlamak için anımsatıcı kullanır. Başarılı Çalışma için 4 Hafıza Tekniği arasında üçüncüsü olan bu teknik oldukça sık kullanılmaktadır. Bir anımsatıcı, beyninizde başka bir bilgi parçasına bağlanabilen bir jingle, bir şarkı, bir kafiye veya bir cümle biçimini alabilecek bilgileri ezberlemeye yarayan bir tekniktir. Kendi anımsatıcılarınızı oluşturmak sadece doğru bilgileri hatırlamayı iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda bu bilgileri uzun süreli belleğinize aktarmanıza da yardımcı olur. Müzikal pirzolalarınızı İngiliz monarşisi hakkında bir yazı yazmak veya matematiksel denklemleri ezberlemek için bir limerick oluşturmak için kullanın.

Her konuyu bir kokuya bağlayın


Başarılı Çalışma için 4 Hafıza Tekniği arasında sonuncu olarak vereceğimiz bu teknikde bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmıştır. Daha önce Las Vegas'a gittiyseniz, her kumarhanenin farklı bir aroması olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Çünkü casino operatörleri, bir kokuyu bir yer veya fikirle eşleştirmenin ziyaretçilerin güçlü bir duygusal tepkisine neden olabileceğini biliyorlar. Bir deneyimi bir duyu ile ilişkilendirerek, o örnekte neler olduğunu daha iyi hatırlayabilirsiniz. Farklı bir şey denemek istiyorsanız, her çalışma oturumuna biraz aroma ekleyin. Astronomi için botanik veya sığla için sedir ağacı kullanın ve her çalıştığınızda, bu özel kokuyu yayın. Test sırasında, çalıştığınız bilgileri hatırlamanıza yardımcı olması için kıyafetlerinize aynı kokuyu takın.

Bu hafıza tekniklerinin her birini çalışmak için denediğinizde, ilk seferinde her zaman başarı olamayacağınızı unutmayın. Bu yeni yöntemlerden gerçekten faydalanmak için birkaç deneme yapmanız gerekebilir. Çalışma alışkanlıklarınızı daha da iyileştirmek istiyorsanız, başarılı çalışma için günün sizin için en uygun saatini seçmelisiniz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İsrail Boru Hattını Rehabilite Ederken Akdeniz Gerginliği Alevlendirdi

 İsrail Boru Hattını Rehabilite Ederken Akdeniz Gerginliği Alevlendirdi Arap Baharı, Türkiye ile zengin Arap Körfezi ülkeleri arasında ideolojik bir çatışmanın başlangıcıydı. Türkiye'nin iddialılığı, genişleyen bir ekonomi ve yasaklı Müslüman Kardeşler gibilerle paylaşılan bir İslami ideoloji markası yla güçleniyor. İsrail ise Avrupalı ve Arap komşularıyla ilişkilerini güçlendirerek bu çatışmadan yararlanacak. İsrail'in ötesi Eilat-Ashkelon boru hattı mevcut bağları sağlamlaştıracak büyük bir varlık olabilir. Türkiye ile Körfez ülkeleri arasındaki gerginlik, Ankara'nın Mübarek'in devrilmesinden sonra Mısır'daki Mursi ve Müslüman Kardeşler'e verdiği güçlü desteği dile etmesi yle büyüdü. Körfez'deki monarşiler İslami demokrasiyi kendi yönetim tarzlarına yönelik varoluşsal bir tehdit olarak görüyorlar. Mursi'nin hapsedilmesi, Libya'daki iç savaş ve Doğu Akdeniz'deki gaz yataklarının keşfi İsrail'in lehine ve stratejik değeri ne yönde oldu. İsrai

Anne Kart Başvurusu Nasıl Yapılır

Anne Kart Başvurusu Nasıl Yapılır İstanbul kart bebekli annelere ücretsiz Anne Kart başvurusu nasıl yapılır? İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin almış olduğu 17 07 2020 tarihli karar doğrultusunda İstanbul'da ikamet eden 0-4 yaş arası çocuk sahibi annelere İstanbul il sınırları içerisinde toplu ulaşımda ücretsiz olarak seyahat edebilecekler.  Anne kartınız ile şehir içi ulaşımda ücretsiz seyahat etmenin yanı sıra içerisine bayiye yüklemeniz durumunda Beltur,bnb,bisiklet,sosyal tesisler İspark, isper, Migros,A101 Hamidiye otomatları ve İstanbul taksi gibi sosyal alanlar da harcama ya da ödeme işlemlerinizi kolaylıkla yapabileceğiniz para kartı olarak da kullanabileceksiniz.  İBB Anne kartı başvurusu nasıl yapılır?  İBB İstanbul kart bebekli annelere ücretsiz başvuru yapmak için İstanbul kart online resmi web sitesine hemen başvurunuzu yapabilir ve tercih edeceğiniz size en yakın İstanbulkart başvuru merkezinden anne kartınızı teslim alabilirsiniz. Anne Kartın teslimi sırası