15 Eylül 2020 Salı

İsrail Boru Hattını Rehabilite Ederken Akdeniz Gerginliği Alevlendirdi

 İsrail Boru Hattını Rehabilite Ederken Akdeniz Gerginliği Alevlendirdi

Arap Baharı, Türkiye ile zengin Arap Körfezi ülkeleri arasında ideolojik bir çatışmanın başlangıcıydı. Türkiye'nin iddialılığı, genişleyen bir ekonomi ve yasaklı Müslüman Kardeşler gibilerle paylaşılan bir İslami ideoloji markası yla güçleniyor. İsrail ise Avrupalı ve Arap komşularıyla ilişkilerini güçlendirerek bu çatışmadan yararlanacak. İsrail'in ötesi Eilat-Ashkelon boru hattı mevcut bağları sağlamlaştıracak büyük bir varlık olabilir.


Türkiye ile Körfez ülkeleri arasındaki gerginlik, Ankara'nın Mübarek'in devrilmesinden sonra Mısır'daki Mursi ve Müslüman Kardeşler'e verdiği güçlü desteği dile etmesi yle büyüdü. Körfez'deki monarşiler İslami demokrasiyi kendi yönetim tarzlarına yönelik varoluşsal bir tehdit olarak görüyorlar. Mursi'nin hapsedilmesi, Libya'daki iç savaş ve Doğu Akdeniz'deki gaz yataklarının keşfi İsrail'in lehine ve stratejik değeri ne yönde oldu. İsrail, BAE ve Bahrein arasındaki ilişkilerin son dönemde normalleşmesi, bölgede siyaseti on yıllardır tanımlayacak bir Türkiye karşıtı koalisyonu sonuçlandırabilir.


Şimdiden Fransa, Yunanistan, Kıbrıs, Mısır, BAE ve İsrail'den oluşan etkileyici bir koalisyon, Türkiye'nin kılıç sallanmasıyla karşı karşıya. Bu ülkeler, güvenlik işbirliğinin yanı sıra siyasi ve ekonomik bağları güçlendirmeye de çalışmaktadırlar. 16 Ocak'ta Kahire'de Mısır, Kıbrıs, Yunanistan, İsrail, İtalya, Ürdün ve Filistin Yönetimi üyeleri yle Doğu Med Gaz Forumu kuruldu. Ayrıca İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs, Avrupa'daki müşterileri Levanten Havzası'ndaki doğal gaz yataklarına bağlamak için EastMed boru hattı üzerinde çalışıyor.


Ancak 2003 yılında, boru hattında yapılan ayarlamalar petrolün her iki yönde de çalışmasına olanak sağlamak için ters akış sağladı. Eski Sovyet devletleri Rusya, Azerbaycan ve Kazakistan, karadeniz bölgesinden Asya'ya gitmek için kendi petrol için boru hattı nı isteyerek kullandı.


Koalisyon, Eilat-Ashkelon boru hattının müşterilerin enerji güvenliği ve İsrail'in stratejik hedeflerine fayda sağlayacak daha büyük bir rol oynaması için bastırıyor. Basra Körfezi'nden Avrupa'ya petrol taşıyacak boru hattının yeniden temizlenmesi Türkiye'nin rolünü azaltacak. 


Boru hattının sahibi Europe Asia Pipeline Co. (EAPC), Süveyş'ten geçen petrol ticaretinin yüzde 12 ila 17'sini ele geçirmeyi bekliyor. Devletin kasasının önemli bir kısmı transit ücretlerden geldiği için Mısır'ın gelir elde etme yeteneğini etkiliyor. İsrail hükümetinin gizli bir asya times kaynağına göre, "BAE ve diğer Körfez Ülkeleriyle daha iyi ilişkiler önemli olmakla birlikte, Mısır ile barış Bölgesel istikrarın korunması için kesinlikle şarttır. Bu olmadan, ülkenin güvenlik konumu önemli ölçüde devrilecek. Bu nedenle, tek taraflı olarak konumlarına zarar vermeye çalışmak yerine Mısırlılarla işbirliği yapmalıyız."


Ancak, AAPC boru hattı Süveyş Kanalı'na ek olabilir. Süveyş'in son zamanlarda genişlemesine rağmen, en büyük süper tankerler hala Mısır çölünden geçememaktadır. Boru hattı, süper tankerler Kızıldeniz veya Akdeniz'deki yükleri alabildiği zaman bunu değiştirebilir.


AAPC şimdiye kadar iki nedenden dolayı göreceli gizlilik içinde boru hattı nı işletti. Birincisi, bazı Arap müşteriler İsrail'in İslam dünyasındaki itibarı nedeniyle ticari anlaşmalarını gizli tutmak isterler. İkincisi, İran altmışlı yıllarda İslam Devrimi'nden önce boru hattı inşa etmek için fonların bir kısmını sağladı. Şirketlerin faaliyetlerini ve kazançlarını kamuoyuna açıklamak, uluslararası tahkim davalarında Tahran'ın davasını güçlendirebilir. 2015 yılında İsviçre mahkemesi İsrail'e İran'a 1,1 milyar dolar tazminat ödenmesini emretti.


Zorluklara rağmen, İsrail hükümetinin siyasi desteği, elverişli stratejik ortam ve halihazırda mevcut olan altyapı büyük olasılıkla boru hattının kullanımının artmasına yol açacaktır.Java Programming Language Output this code Quizzes 1

1. What is the full form of the RAM?

2. What is the Brain of a Computer?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İsrail Boru Hattını Rehabilite Ederken Akdeniz Gerginliği Alevlendirdi

 İsrail Boru Hattını Rehabilite Ederken Akdeniz Gerginliği Alevlendirdi Arap Baharı, Türkiye ile zengin Arap Körfezi ülkeleri arasında ideol...