Ana içeriğe atla

Kaynama Noktasına Yakın Yine Yunan-Türk Rekabeti

 realclearpolitics.com internet sitesinde Türkiye ve Yunanistan ile ilgili Sıcak gelişmeleri ele alan bir makale yayınladı.

Neredeyse her gün, Yunan ve Türk uçakları ve gemileri doğu Akdeniz'deki tartışmalı petrol ve doğal gaz hakları konusunda sahte savaşlar veriyor.


15. yüzyılda Hıristiyan Balkanlar'ın büyük bir kısmının Osmanlı'ya kaybedilmesinden bu yana, Yunanistan ve daha sonra modern türkiye olacak olan şey rakip, düpedüz düşman ve sık sık savaş halinde olmuştur.


Karşılıklı NATO üyeliği ve Sovyet Rusya'nın ortak Soğuk Savaş korkuları, 1974'te Kıbrıs'ın Türk işgalinden sonra ikilinin neredeyse savaşa gidişini engellemedi.


Yine de, mevcut tırmanış garip görünüyor. Toprak iddiaları ve sınırlarla ilgili anlaşmazlıkların çoğu neredeyse bir yüzyıl önce çözüldü ve iki ülke kitlesel nüfus alışverişi yaşadı.


O zaman neden bölünme hala bu kadar derin?


Türkiye Müslüman bir ülkedir ve bir zamanlar İslam dünyasının büyük bir kısmını yöneten Osmanlı İmparatorluğu'dur. Yunanistan hala Müslüman ülkelerle çevrili.


Türkler, 15.


Yunanlılar, İstanbul'un, eski adıyla Konstantinopolis'in 1000 yıldır Hıristiyanlık başkenti ve Yunanca'nın yaygın olarak konuşulduğu büyük Bizans İmparatorluğu'nun merkezi olduğuna dikkat çekiyorlar.


Modern zamanlarda, 1974'teki Kıbrıs krizi ve sosyalist hükümetlerin yıllarına olan acıdan sonra, Yunanistan ortak Batı geleneklerine rağmen şiddetle Amerikan karşıtıydı.


Buna karşılık, Türkiye bir zamanlar ilk modern, Batı yanlısı cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurumsallaştırılan laik geleneklerinden gurur disinalisindeydi. Yakın zamana kadar halefleri Amerikan yanlısı otokratlardı.


Şimdi, jeostratejik ilişkiler tersine döndü. Her iki ülke de NATO üyesi olmaya devam ediyor, ancak Türkiye değil Yunanistan da Avrupa Birliği üyesi. Kktc'si büyük oranda haydut bir bölge olarak kabul edilirken, demokratik Kıbrıs Rum Kesimi AB üyesi.


Dahası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan döneminde Türkiye giderek artan bir İslam devleti haline geldi ve çoğu zaman ABD'ye düşman oldu. Yeni Orta Doğu gündemlerini ilerletmek için NATO üyeliğinden yararlanmayı seviyor.


Dünya sahnesinde provokatif davranan Yunanistan değil, Türkiye'dir. Geçtiğimiz günlerde Bizans İmparatoru Justinianos tarafından altıncı yüzyılda inşa edilen ikonik Ayasofya katedrali -Hıristiyan dünyasının en ikonik kiliselerinden biri- bir müzeden camiye dönüştürülüyor.


Türkiye sık sık Vladimir Putin'in Rusya ve Orta Doğu entrika İran teokrasisi ile meşgul. Fransa' nın Libya' yı sakinleştme çabalarına kıyıl


Türkiye, Rusya ile olan yeni silah ilişkileri sayesinde NATO silah sistemlerini tehlikeye attı.


Türkiye'nin petrol ve doğalgaz iddialarını ilerletmek için Yunanistan'dan daha büyük bir tehditte bulunulması bekleniyor. Ve bu da, Türk kıyılarındaki düzinelerce Yunan adasının -antik çağlardan beri Yunanca- yakında hedef alınabileceğini ima ediyor. Çoğu tarafsız diplomat ve hukuk bilgin, Yunanistan'ın tartışmalı petrol zengini sular üzerinde daha sağlam bir hukuki iddiaya sahip olduğunu söylüyor.


Bugün, eski rekabet düzensiz bir maç gibi görünebilir.


Yunanistan 11 milyondan az nüfuslu küçük bir ülkedir. Türkiye yaklaşık 82 milyon nüfuslu bir ülke ve Yunanistan'dan çok daha fazla jet avcı uçağı ve çok daha büyük bir orduya sahip.


Yine de, yunan pilotlar dünyanın en iyileri arasında yer alıyor. Yunanistan'ın küçük donanması Türkiye'ninkinden çok daha etkili.


ABD Başkanı Donald Trump Erdoğan'a ulaşırken, yönetimi de son yılların en yunan yanlısı ları arasında yer alarak bir dizi askeri ve silah anlaşması yaptı. Amerika'nın geri çekilmesi nden bahseden Altıncı Filo, Akdeniz'deki en güçlü filo olmaya devam ediyor.


Obama yönetiminin Türkiye'ye yönelen, Putin'i Suriye'ye davet eden ve Ortadoğu'da İran'ı kayıran geçmiş politikaları akdeniz sularını daha da bulandırdı.


Amerikalıların çoğu mazlum Yunanistan'a sempati duyuyor. Pek çoğu Yunanistan, İsrail ve Ermenistan ile yakın kültürel ve etnik bağlara sahiptir, gayrimüslim ülkeler İslam ülkeleri tarafından kuşatılmıştır. Üç ülke de, şu ya da bu şekilde, Türkiye tarafından zorbalığa maruz kaldı.


Başta Fransa olmak üzere NATO üyelerinin çoğu da Yunanistan'ı destekliyor. Geleneksel olarak Türk yanlısı Almanya meditasyon yapmaya çalıştı , ama beceriksizce öyle. Almanya Başbakanı Angela Merkel'in hükümeti, büyük bir doğalgaz anlaşmasının yeni ortağı Putin'in Rusya'sına olduğundan çok Trump yönetimine karşı daha düşmanca davranıyor.


Merkel, milyonlarca Afrikalı ve Asyalı göçmeni Kuzey Avrupa'ya sığınma ve af sözü vererek Türkiye ve Yunanistan'a akın etti. Dev mülteci kampları, Yunanistan-Türkiye sınırıboyunca gerginliği tırmandırdı.


Paranoyak Türk hükümeti, 2016'daki başarısız darbe nin ardından çatlaklardan harap oldu. Yunanistan istikrarlı bir Avrupa demokrasisi.


Tüm çarpık rekabet, tarih ve örtüşen ittifaklar ve sadakat ekleyin ve anlaşmazlık mantıksız görünebilir, aptalca değilse. Büyük olasılıkla bir çıkmazla, ekonomik bir felaketle, NATO'nun güney kanadının neredeyse yok edilmesiyle ve ABD'nin Türkiye'yi saldırganlığa son vermekonusunda uyarmasıyla sonuçlaşacaktır.


Fakat akıl, savaş patlaklarını nadiren durdurdu -- antik tutkular, acı tarih ve etnik ve dini çılgınlık.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İsrail Boru Hattını Rehabilite Ederken Akdeniz Gerginliği Alevlendirdi

 İsrail Boru Hattını Rehabilite Ederken Akdeniz Gerginliği Alevlendirdi Arap Baharı, Türkiye ile zengin Arap Körfezi ülkeleri arasında ideolojik bir çatışmanın başlangıcıydı. Türkiye'nin iddialılığı, genişleyen bir ekonomi ve yasaklı Müslüman Kardeşler gibilerle paylaşılan bir İslami ideoloji markası yla güçleniyor. İsrail ise Avrupalı ve Arap komşularıyla ilişkilerini güçlendirerek bu çatışmadan yararlanacak. İsrail'in ötesi Eilat-Ashkelon boru hattı mevcut bağları sağlamlaştıracak büyük bir varlık olabilir. Türkiye ile Körfez ülkeleri arasındaki gerginlik, Ankara'nın Mübarek'in devrilmesinden sonra Mısır'daki Mursi ve Müslüman Kardeşler'e verdiği güçlü desteği dile etmesi yle büyüdü. Körfez'deki monarşiler İslami demokrasiyi kendi yönetim tarzlarına yönelik varoluşsal bir tehdit olarak görüyorlar. Mursi'nin hapsedilmesi, Libya'daki iç savaş ve Doğu Akdeniz'deki gaz yataklarının keşfi İsrail'in lehine ve stratejik değeri ne yönde oldu. İsrai

Anne Kart Başvurusu Nasıl Yapılır

Anne Kart Başvurusu Nasıl Yapılır İstanbul kart bebekli annelere ücretsiz Anne Kart başvurusu nasıl yapılır? İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin almış olduğu 17 07 2020 tarihli karar doğrultusunda İstanbul'da ikamet eden 0-4 yaş arası çocuk sahibi annelere İstanbul il sınırları içerisinde toplu ulaşımda ücretsiz olarak seyahat edebilecekler.  Anne kartınız ile şehir içi ulaşımda ücretsiz seyahat etmenin yanı sıra içerisine bayiye yüklemeniz durumunda Beltur,bnb,bisiklet,sosyal tesisler İspark, isper, Migros,A101 Hamidiye otomatları ve İstanbul taksi gibi sosyal alanlar da harcama ya da ödeme işlemlerinizi kolaylıkla yapabileceğiniz para kartı olarak da kullanabileceksiniz.  İBB Anne kartı başvurusu nasıl yapılır?  İBB İstanbul kart bebekli annelere ücretsiz başvuru yapmak için İstanbul kart online resmi web sitesine hemen başvurunuzu yapabilir ve tercih edeceğiniz size en yakın İstanbulkart başvuru merkezinden anne kartınızı teslim alabilirsiniz. Anne Kartın teslimi sırası

Başarılı Çalışma için 4 Hafıza Tekniği

Başarılı Çalışma için 4 Hafıza Tekniği Finallere veya sınavlarınıza uzun süre kalmadı, şimdi ders çalışma  sırasında bazı etkili hafıza tekniklerini denemeye başlamak için mükemmel bir zaman. Kütüphanede haftalar harcamak yerine, Başarılı Çalışma için bilimin desteklediği bu 4 Hafıza tekniği ile daha akıllıca ve daha verimli çalışın. Başarılı Çalışma için 4 Hafıza Tekniği; Ioci yöntemini kullanın Yüksek sesle tekrar yöntemi Anımsatıcı yapma yöntemi Her konuyu bir kokuya bağlama yöntemi Loci Yöntemi ile Çalışma Tekniği Başarılı Çalışma için 4 Hafıza Tekniği arasında ilki olan Ioci yöntemi, antik Roma dönemlerine dayanan ve günümüzde de kullanışlı bir hafıza tekniğidir. Bu yöntemle bilgi, eviniz veya şehriniz gibi bildiğiniz bir yerle bir “yolculuğa” bağlanır. Her durakta zihinsel olarak bir bilgi yerleştirirsiniz. Bu bilgileri hatırlamak için, hafıza yolculuğunuzda gezintiye çıkarak konuları hatırlayabilirsiniz. Örneğin, biyokimya okuyorsanız, mitoz sürecini ezberlemek için içkinizin e